Sprawozdanie po 2. Konferencji branżowej
Patronat medialny: https://akademialed.pl/2-konferencja-branzowa-dobra-zmiana-w-oswietleniu-led/
Patronat honorowy: https://www.gov.pl/web/przedsiebiorczosc-technologia
Patronat merytoryczny:http://www.ciepoland.pl/
Materiały z Konferencji, dostępne na You Tube: Biuro Pollighting
Konferencja „Dobra zmiana w oświetleniu LED - stawiamy na jakość.”
12 marca 2019 roku, w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się zorganizowana przez Związek Producentów Sprzętu Oświetleniowego „Pol-Lighting” konferencja branżowa pt. „Dobra zmiana w oświetleniu LED - stawiamy na jakość ”.
Program Konferencji przedstawiał się według następującego porządku:
POWITANIE GOŚCI, WSTĘP
PREZENTACJA: DOBRE ŚWIATŁO WSZYSTKIM SIĘ OPŁACA
Bogdan Skorupka, Członek Zarządu Związku Producentów Sprzętu Oświetleniowego
Pol-Lighting
PREZENTACJA WYNIKÓW BADAŃ PRODUKTÓW OŚWIETLENIOWYCH – OPRAW LED I LAMP LED – BADANIA PROWADZONE PRZEZ NIEZALEŻNE LABORATORIA PCBC I BBJ.
Badanie poziomów harmonicznych prądu zgodnie z normą EMC oraz badanie lamp LED wg rozporządzeń Eko-projektu Michał Waloch Dyrektor Generalny Pol-lighting
WYWIAD Z PREZESEM ZARZĄDU MACIEJEM WITCZAKIEM SPÓŁKI OŚWIETLENIE ULICZNE I DROGOWE Sp. zo.o.
TEMATY:
- Dlaczego warto stworzyć spółkę celową ws. oświetlenia ulicznego i drogowego – jakie są plusy i minusy funkcjonowania spółki zajmującej się tylko infrastrukturą oświetleniową w mieście, gminie;
- Realne oszczędności po wymianie oświetlenia konwencjonalnego na oświetlenie LED – ujęcie procentowe;
- Na co zwracać uwagę przy wymianie oświetlenia – co jest niezbędne ,żeby oszczędności były największe.
PRZERWA
PANEL DYSKUSYJNY KADRY ZARZĄDZAJĄCEJ FIRM OŚWIETLENIOWYCH
Rafał Gawrylak - Prezes Zarządu ES-System S.A.;
Sebastian Ostrowski - Prezes Zarządu Osram Sp. z o.o.;
Mariusz Ejsmont - Wiceprezes Zarządu LUG S.A. oraz Członek Zarządu LUG Light Factory Sp. z o.o.;
Tomasz Książek - Wiceprezes Zarządu Signify Poland Sp. z o.o.;
Daniel Kutryb, Dyrektor ds. Handlowych Schreder Polska Sp. z o.o.
Tematy dyskusji:
- Dlaczego gmina/miasto/ powiat powinien zwracać uwagę na jakość oświetlenia?;
- Jakie przesłanki przemawiają za tym, aby wymienić oświetlenie na LED i jakie parametry należy uwzględnić;
- Oszczędność po zmianie oświetlenia na LED - fakty i mity - przytoczenie danych z realizacji;
- IoT Internet Rzeczy - zastosowania w oświetleniu .
WYNIKI BADAŃ PRODUKTÓW OŚWIETLENIOWYCH 2018
Katarzyna Bednarz – Departament Nadzoru Rynku UOKIK
PODSUMOWANIE KONFERENCJI
SPRAWOZDANIE
Na samym początku Konferencji i po powitaniu gości przez Dyrektora Generalnego „Pol-Lighting” Michała Walocha, głos zabrał Bogdan Skorupka Członek Zarządu
Pol-Lighting, który przedstawił gościom prezentację „Dobre światło wszystkim się opłaca!”. Następnie Dyrektor Michał Waloch, zaprezentował wyniki badań przekroczeń poziomów harmonicznych prądu wg. Normy o kompatybilności elektromagnetycznej EMC (oprawy o mocy >25 W) oraz źródeł światła zgodnie z Rozporządzeniami Ekoprojektu 244/2009,1194/2012, 874/2012.
Następnie Maciej Witczak, Prezes Zarządu Spółki Oświetlenie Uliczne i Drogowe Sp. z o.o. przybliżył słuchaczom plusy i minusy funkcjonowania spółki zajmującej się infrastrukturą oświetleniową w mieście, czy gminie oraz odpowiedział na pytanie: dlaczego warto stworzyć spółkę celową ws. oświetlenia ulicznego i drogowego? Opowiedział jakie są realne oszczędności po wymianie oświetlenia konwencjonalnego na oświetlenie LED. Przybliżył także słuchaczom kwestie, na które powinno się zwracać uwagę przy wymianie oświetlenia, wspominając także o tym, co jest niezbędne, żeby oszczędności były jak największe.
Istotnym elementem konferencji była dyskusja, w której wzięli udział przedstawiciele organów zarządzających największych spółek oświetleniowych w Polsce:
- Rafał Gawrylak - Prezes Zarządu ES-SYSTEM S.A.;
- Sebastian Ostrowski - Prezes Zarządu Osram Sp. z o.o.;
- Mariusz Ejsmont - Wiceprezes Zarządu LUG S.A. oraz Członek Zarzadu LUG Light Factory Sp. z o. o.;
- Tomasz Książek - Wiceprezes Zarządu Signify Poland Sp. z o.o.;
- Daniel Kutryb - Dyrektor ds. Handlowych Schréder Polska Sp. z o.o.
Uczestnicy panelu dyskusyjnego, próbowali odpowiedzieć na pytanie:
Dlaczego gminy, miasta, czy powiaty powinny zwracać uwagę na jakość oświetlenia? Odnosząc się do tego tematu, podniesiono m.in. kwestię bezpieczeństwa mieszkańców.
Jako przykład podano, że źle dobrane oświetlenie uliczne może nieść za sobą tragiczne skutki. Zwrócono także uwagę, że podczas przetargów często jedynym parametrem decydującym o zakupie danego oświetlenia jest wyłącznie jego moc oprawy, podczas gdy to jakość produktu, a nie oszczędność powinna być w tym przypadku celem samym w sobie. Podnoszono również, że często niskie wymagania stawiane podczas przetargów przez samorządowców, czy zarządzających spółek, wiążą się z otrzymywaniem produktów niskiej jakości.
Zwrócono także uwagę na fakt, że dobrze dobrane oświetlenie wpływa na podnoszenie atrakcyjności poszczególnych miejsc. Za przykład można tu podać chociażby bulwary wiślane w Krakowie, które po zamontowaniu odpowiedniego oświetlenia stały się atrakcją turystyczną, mimo że wcześniej uważane były przez wielu za miejsce niebezpieczne.
Prelegenci podkreślali, że Polska, mimo że w wielu obszarach związanych z kwestiami oświetlenia jest opóźniona w stosunku do państw Europy Zachodniej, posiada jednak szereg wybitnych specjalistów, a polski przemysł oświetleniowy jest jednym z szybciej przyjmujących innowacje.
Uczestnicy panelu dyskusyjnego, zastanawiali się także nad tym, jakich dokumentów potencjalny odbiorca może żądać od specjalistów zajmujących się oświetleniem oraz jakie parametry związane z oświetleniem powinien przeanalizować laik. W odpowiedzi na te pytania przytoczono kwestie, na które powinno się zwrócić uwagę, tj.:
- wyniki badań (warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że spośród 2000 firm oświetleniowych, które funkcjonują na polskim rynku, może 20 jest w stanie pokazać badania z uwagi na to, że ich przeprowadzenie wymaga wielomilionowych nakładów’;
- warunki gwarancji („Im mniejsza firma, tym dłuższe gwarancje”);
- weryfikacja partnerów oraz kapitałów zakładowych;
- analiza historii firmy;
- wzmianki w prasie;
- weryfikacja, czy dana firma nie widnieje w rejestrach na stronach UOKiK oraz UKE.
Rozmawiano także na temat oszczędności po zmianie oświetlenia na LED. Podkreślano w tym miejscu, że ponad 90% gmin w Polsce nadal korzysta z oświetlenia konwencjonalnego. Ma się to jednak niedługo zmienić z uwagi na porozumienie zawarte podczas Szczytu Klimatycznego w Katowicach, w którym prezydenci miast zadeklarowali zmianę oświetlenia na ledowe.
Zastanawiano się również nad przyszłością oświetlenia. Wspomniano chociażby o koncepcji IoT - Internet of Things, w której wszystkie oprawy oświetleniowe podłączone byłyby do Internetu, co przyczyniłoby się chociażby do zredukowania kosztów oprawy. Sterowanie oświetleniem dałoby możliwość, by ograniczać zużycie energii, a co za tym idzie także oszczędności.
Zgodnie z koncepcją Smart City, coraz więcej rzeczy można zamontować przy słupach -, chociażby monitoring, stacje pogodowe. Przychód dla funkcjonowania tzw. “inteligentnego punktu” trafiałby do spółki nim zarządzającej. Przy punktach oświetleniowych można by zainstalować więcej urządzeń, takich jak na przykład: kamery, ładowarki do samochodów elektrycznych, czy nagłośnienie.