Aktualności


POL-LIGHTING
21.12.2018

EPREL Baza danych

EPREL - Informacje

Baza EPREL ( European Product Registry for Energy Labelling)

Z dniem  1 stycznia 2019 roku zacznie funkcjonować Nowa Baza Produktów wraz z określeniem ich  efektywności energetycznej (Baza Eprel). Baza będzie obejmować produkty sprzedawane na obszarze państw Unii Europejskiej. Baza EPREL będzie stopniowo zastępować dotychczasową bazę określającą efektywność energetyczną  produktów, określoną literowo od A+++ do G, na bazę zawierającą zaktualizowaną skalę energetyczną od A (najbardziej efektywną energetycznie) do G (najmniej efektywną energetycznie). Utworzenie Bazy EPREL wynika z Rozporządzenia Komisji Unii Europejskiej nr 1369/2017 r., stanowiącego ramy dla etykietowania energetycznego i aktualizacji etykiet efektywności energetycznej produktów sprzedawanych w krajach Unii Europejskiej. Dotychczasowa Baza zostanie poszerzona o produkty oświetleniowe na podstawie Energy Labeling Regulation 874/2012 (będącą podstawą dla bazy EPREL 1.0  i New Energy Labelling, przegłosowaną w grudniu 2018 roku, która wejdzie w życie w 2021 roku i będzie podstawą dla bazy EPREL 2.0. Baza będzie się składać z dwóch części: 1) części publicznej dostępnej dla wszystkich konsumentów oraz 2) części dostępnej tylko dla Władz Państw Członkowskich i przedstawicieli Władz Komisji Europejskiej.  Część pierwsza, będąca bazą publiczną, dostępna jest dla konsumentów, którzy mogą tu wyszukać informacje dotyczące poszczególnych produktów, takich jak: podstawowe parametry urządzenia, etykietę i kartę informacyjną produktu (znaną wcześniej jako karta produktowa). Cześć druga to baza o charakterze zamkniętym, dla nadzoru rynku. Będą tu umieszczone szczegóły dotyczące dokumentacji, które w dużej części zależą od grupy produktów i wymagają rozważenia aktów delegowanych dla danego produktu. Ale akty delegowane, opracowane na podstawie poprzedniej dyrektywy ramowej UE / 2010/30, nie mają żadnego odniesienia do ERPEL, to też nie jest jasne, jakie dane mogłyby być wystarczające, aby wybrana grupa produktów spełniała prawne wymogi rozporządzenia ramowego 2017/1369, w szczególności jego artykuł 12.5.

Informacje jakie mają się znaleźć w bazie danych w części publicznej zawarte są w załączniku nr 1 do Rozporządzenia 2017/1369 Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) ustanawiające ramy etykietowania energetycznego i uchylające dyrektywę 2010/30/UE.

                             

Każdy dostawca podlegający pod wymogi będzie musiał założyć konto w EPREL na stronie internetowej https://webgate.acceptance.ec.europa.eu/eprel. Nie wymagane są do tego żadne poświadczenia, wystarczy tylko numer VAT (prefix „PL” wraz nr NIP). Kolejny etap to rejestracja modeli. Tu są trzy możliwości: 1) czyli rejestracja ręczna pojedynczego modelu;
2) rejestracja ręczna setek modeli poprzez załadowanie skompresowanego pliku w układzie zdefiniowanym przez EPREL lub 3) trzecia metoda, czyli rejestracja m2m tzn. bezpośrednia komunikacja systemów informatycznych. Ta ostatnia opcja będzie dostępna najprawdopodobniej w lutym 2019 r.                                        

Proces wdrożenia Nowej Bazy EPREL został rozpisany wg następującego schematu:

- od 1 stycznia 2019 r. wszystkie nowe lampy i moduły LED wymienne przez końcowego użytkownika będą rejestrowane w bazie EPREL 1.0;

- przed 30 czerwca 2019 r, zarejestrowania będą wymagały wszystkie lampy i moduły LED wymienne przez końcowego użytkownika, występujące na rynku Krajów Unii Europejskiej  od 1 sierpnia 2017 roku tzn. modele wprowadzone na rynek w ciągu ostatnich 17 miesięcy (czyli w okresie od 1 sierpnia 2017 do 31 grudnia 2018) i nadal sprzedawane, producenci muszą dostarczyć wymagane informacje do bazy najpóźniej do końca czerwca 2019 roku.

W przygotowanej bazie nie będą umieszczone:

 1. lampy LED o jednostce miary strumienia świetlnego ≤ 30 lm;
 2. lampy które są sprzedawane do pracy z bateriami;
 3. lampy i moduły LED sprzedawane jako część oprawy oświetleniowej, które nie mogą być usunięte przez użytkownika końcowego z wyjątkiem tych, które są sprzedawane, kupowane lub kupowane osobno dla użytkownika końcowego, na przykład jako części zapasowe;
 4. takie oprawy LED, które nie będą miały żadnego modelu wymiany do umieszczenia w bazie danych oprawy LED, nie będą w bazie danych EPREL 1. 0 zamieszczane od 1 stycznia 2019  !!!.

Obowiązkiem rejestru w EPREL, będą objęte następujące grupy produktowe :

 1. klimatyzatory,
 2. oświetlenie,
 3. odkurzacze,
 4. telewizory,
 5. chłodziarki i chłodziarkozamrażarki,
 6. zmywarki,
 7. pralki,
 8. pralkosuszarki,
 9. suszarki do ubrań,
 10. okapy,
 11. piekarniki,
 12. podgrzewacze wody,
 13. zbiorniki na gorącą wodę i zestawy podgrzewaczy z panelami słonecznymi,
 14. profesjonalne chłodnie,
 15. systemy wentylacyjne,
 16. kotły na paliwo stałe i ich zestawy,
 17. miejscowe ogrzewacze pomieszczeń (w tym. powietrzne, na paliwo stałe) oraz ogrzewacze pomieszczeń, wielofunkcyjne i ich zestawy (kotły, kogeneracja, pompy ciepła).

 

Opracowanie własne na podstawie materiałów udostępnionych przez LIGHTINGEUROPE THE VOICE OF THE LIGHTING INDUSTRY oraz informacji dostępnych w internecie pod hasłem EPREL;

ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2017/1369 z dnia 4 lipca 2017 r. ustanawiające ramy etykietowania energetycznego i uchylające dyrektywę 2010/30/UE.

 

Grudzień 2018

 

 

 

         

 

ESSYSTEM_AGC_logo_black
logoscroll-8
logoscroll-5
logoscroll-6
logoscroll-4
logoscroll-1
luxon-mala-rozdzielczosc1
Beghelli_65
Schreder nowe logo
logo_signify_cmyk mm
miloo_65
Logo ATM
Norlys
GLOPTIC_LOGO_WHITE_BB_CLAIM_B_large (002)
x