Klienci często proszą firmy oświetleniowe o dostarczenie deklaracji właściwości użytkowych, certyfikatów i dowodów zgodności z normami zharmonizowanymi w ramach CPR. Nowe rozporządzenie CPR reguluje wyroby budowlane i kluczowe komponenty objęte zharmonizowanymi specyfikacjami technicznymi (HTS), określając obowiązki dla tych produktów. Produkty nieobjęte zharmonizowanymi specyfikacjami technicznymi nie podlegają jednak tym obowiązkom.
Jedynymi produktami oświetleniowymi objętymi istniejącymi normami zharmonizowanymi (HS) na mocy rozporządzenia w sprawie wyrobów budowlanych są:
- słupy oświetleniowe (seria EN 40)
- urządzenia do sterowania ruchem drogowym - urządzenia świetlne ostrzegawcze i bezpieczeństwa (seria EN 12352)
Inne rodzaje produktów oświetleniowych objętych rozporządzeniami (UE) 2019/2020 i dyrektywami 2014/35/UE, 2014/30/UE, 2014/53/UE, nie mają obecnie żadnych aktów delegowanych, HS ani HTS w ramach CPR. W rezultacie inne produkty oświetleniowe nie muszą spełniać obowiązków wynikających z rozporządzenia CPR, w tym deklaracji właściwości użytkowych, jak określono w art. 13 rozporządzenia (UE) 2024/3110.
Ponadto w art. 12 wyjaśniono, w jaki sposób rozporządzenie CPR współdziała z innymi przepisami UE. Jego celem jest zapobieganie powielaniu ocen tych samych aspektów zdrowia i bezpieczeństwa ludzi lub ochrony środowiska. Oznacza to, że jeśli Komisja Europejska stwierdzi, że produkt jest już wystarczająco uregulowany na mocy innych przepisów UE - na przykład na mocy rozporządzenia (UE) 2024/1781 w sprawie ustanowienia wymogów dotyczących ekoprojektu dla zrównoważonych produktów (ESPR) - nie będzie on podlegał dodatkowym wymogom na mocy CPR.
Artykuł powstał na podstawie informacji prasowej LightingEurope