PRODUKTYWNOŚĆ OPARTA NA INNOWACJACH
UE dąży do zniwelowania luki innowacyjnej, szczególnie w porównaniu z USA i Chinami, poprzez wspieranie start-upów, zwiększanie inwestycji sektora prywatnego w badania i rozwój oraz poprawę warunków dla scale-upów. Strategia na rzecz start-upów i scale-upów zajmie się fragmentacją rynku, złożonością przepisów i dostępem do finansowania ryzyka. UE planuje
również pobudzić rozwój zaawansowanych i najnowocześniejszych technologii (sztuczna inteligencja, obliczenia kwantowe, czyste technologie energetyczne, zaawansowane materiały) poprzez ukierunkowane inwestycje i wsparcie regulacyjne. Aby poprawić ogólne środowisko dla innowacji, Komisja wprowadzi Akt o Europejskiej Przestrzeni Badawczej mający na celu
zwiększenie inwestycji w badania i rozwój, aby osiągnąć cel 3% PKB. Akt ten nada priorytet wsparciu badań w kluczowych obszarach strategicznych, wzmocni dostosowanie priorytetów finansowania UE i państw członkowskich oraz będzie promować mobilność wiedzy i talentów w całej Europie.
UPROSZCZENIE I KOORDYNACJA
Złożoność przepisów i obciążenia administracyjne utrudniają inwestycje. Komisja planuje ograniczyć biurokrację. Propozycja "Simplification Omnibus" usprawni przepisy w dziedzinie sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego finansowania, należytej staranności w zakresie zrównoważonego rozwoju i taksonomii. Nowe narzędzie koordynacji konkurencyjności
dostosuje unijną i krajową politykę przemysłową w celu zmaksymalizowania wpływu, począwszy od kilku wybranych obszarów o wyraźnej wartości dodanej dla konkurencyjności UE jako przypadków pilotażowych (np. sieci elektroenergetyczne i magazynowanie, infrastruktura cyfrowa). Nowa definicja małych spółek o średniej kapitalizacji zostanie zaproponowana w
przyszłym miesiącu. Większe niż MŚP, ale mniejsze niż duże przedsiębiorstwa skorzystają z dostosowanych do ich potrzeb uproszczeń regulacyjnych w tym samym duchu, co MŚP. Przegląd rozporządzenia REACH będzie miał na celu zmniejszenie obciążenia w terenie i zapewnienie szybszego podejmowania decyzji w sprawie ważnych zagrożeń.
CZYSTA UMOWA PRZEMYSŁOWA
Aby utrzymać konkurencyjność przemysłu przy jednoczesnym osiągnięciu celów w zakresie dekarbonizacji, UE uruchomi Clean Industrial Deal, integrując politykę energetyczną, przemysłową i handlową. Kluczowe środki obejmują:
• Plan działania na rzecz przystępnej cenowo energii w celu obniżenia kosztów energii w przemyśle
• Zachęty do dekarbonizacji (np. kontrakty różnicowe, agregacja popytu)
• Elastyczność pomocy państwa dla sektorów energochłonnych (stal, chemikalia, cement)
• Przegląd mechanizmu granicznej korekty emisji dwutlenku węgla (CBAM) w celu zapobiegania ucieczce emisji i nieuczciwej konkurencji
• Strategiczny dialog na temat sektora motoryzacyjnego w celu wsparcia jego transformacji
Jeśli chodzi o czyste technologie i dekarbonizację produkcji w UE, Clean Industrial Deal ma na celu dostosowanie różnych narzędzi politycznych. Obejmują one usprawnione procesy wydawania pozwoleń, zachęty w zakresie polityki przemysłowej, zreformowane zasady zamówień publicznych i środki ochrony handlu. Interwencje polityczne będą dostosowane do potrzeb i
perspektyw rynkowych, koncentrując się na kluczowych technologiach dekarbonizacji, wschodzących sektorach, takich jak elektrolizery, oraz obszarach, w których produkcja krajowa jest zagrożona z powodu nieuczciwej konkurencji międzynarodowej, nieprzejrzystych dotacji lub kwestii nadwyżki mocy produkcyjnych.
GOSPODARKA O OBIEGU ZAMKNIĘTYM
Ustawa o gospodarce o obiegu zamkniętym będzie promować recykling, zmniejszać zależność od surowców i stymulować regenerację. Towarzyszyć temu będzie wprowadzenie wymogów ekoprojektu dla ważnych grup produktów.
ZMNIEJSZENIE ZALEŻNOŚCI
UE dąży do zmniejszenia zależności strategicznych, szczególnie istotnych dla nas, w zakresie surowców krytycznych poprzez promowanie dywersyfikacji, gromadzenia zapasów i przenoszenia kluczowych gałęzi przemysłu. Wspólna platforma zakupowa surowców krytycznych poprawi bezpieczeństwo dostaw, a umowy handlowe i narzędzia polityki przemysłowej (np. rozporządzenie w sprawie subsydiów zagranicznych) pomogą wyrównać szanse.
NIEUCZCIWA KONKURENCJA
UE wzmocni narzędzia ochrony handlu, aby przeciwdziałać nieuczciwej konkurencji, zwłaszcza ze strony subsydiowanych przez państwo branż spoza UE. Rewizja przepisów dotyczących zamówień publicznych wprowadzi europejskie preferencje dla krytycznych technologii, zapewniając unijnym przedsiębiorstwom konkurencyjność.
STANDARYZACJA
Aby wzmocnić przywództwo technologiczne, UE przyspieszy procesy ustanawiania standardów, szczególnie w zakresie technologii cyfrowych, sztucznej inteligencji i czystych technologii. Zaangażowanie w globalne działania normalizacyjne zapewni, że interesy UE będą kształtować krajobraz regulacyjny.
CYFRYZACJA
Komisja Europejska ma zamiar wprowadzić przepisy ustanawiające podstawowe standardy dla chmury obliczeniowej na całym kontynencie poprzez unijną ustawę o rozwoju chmury i sztucznej inteligencji. UE pracuje również nad strategią unii danych w celu usprawnienia przepisów i rozwoju.
Powyższy tekst powstał na podstawie materiałów LightingEurope.