Wraz z wejściem w życie tych nowych wymogów w dniu 1 sierpnia 2025 r., branża oświetleniowa potrzebuje większej jasności, aby zapewnić zgodność produktów i utrzymać konkurencyjność na rynku. Bez ustalonych standardów interesariusze z branży oświetleniowej stoją w obliczu niepewności w procesach rozwoju i certyfikacji produktów, co potencjalnie opóźnia nowe produkty i szkodzi rozwojowi rynku.
Producenci mogą mieć trudności z wykazaniem, że ich produkty spełniają nowe wymogi cyberbezpieczeństwa wprowadzone w rewizji RED w spójny i możliwy do zweryfikowania sposób bez konkretnych wytycznych. Ograniczenia w zakresie zdolności testowych i dostępności specjalistycznych zasobów rozwojowych w branży, prowadzą do znacznego ryzyka spowolnienia rynku z powodu niepewności prawnej co do wymogów cyberbezpieczeństwa. Ponadto, nadzór rynku byłby utrudniony bez standardowej metody testowej, która umożliwiałaby sprawdzenie zgodności.
CEN-CENELEC właśnie opublikował nową serię normy EN 18031, która w pełni obejmuje tematy związane z cyberbezpieczeństwem, wymagając jedynie kroku naprzód w zakresie harmonizacji. Dzięki szybkiemu rozwiązaniu tej kwestii Komisja wesprze europejski przemysł w wysiłkach na rzecz zapewnienia zgodności, zapewniając stałą dostępność bezpiecznych i wydajnych produktów.
W miarę zbliżania się terminu 1 sierpnia 2025 r. minimalny roczny okres, który zwykle uważamy za wymagany do dokładnego wdrożenia norm, nie jest już możliwy. Publikacja zharmonizowanych norm powinna nastąpić tak szybko, jak to możliwe, aby pomóc firmom oświetleniowym w przeprowadzeniu odpowiednich analiz ryzyka i wdrożeniu wszelkich zmian, które mogą być wymagane w celu zapewnienia zgodności z wymogami bezpieczeństwa cybernetycznego zmienionej dyrektywy RED.
Pełna informacja prasowa LightingEurope jest dostępna pod TYM ADRESEM.